Do kogo skierowane jest szkolenie?

Battlefield Acupuncture (pol. Akupunktura Pola Walki), jak sama nazwa wskazuje, opracowana została z myślą o zastosowaniu w warunkach bojowych współczesnej wojny. Wykorzystuje ona udowodnione przeciwbólowe i uspokajające działanie akupunktury ucha, aby nieść natychmiastową pomoc rannym żołnierzom na polu walki, zanim zostaną przetransportowani na tyły, gdzie będzie można im udzielić bardziej zaawansowanej pomocy medycznej.
W związku z tym, BFA dedykowana jest dla paramedyków wojskowych i sanitariuszy, ale skorzystać z niej mogą również inne osoby, które udzielają pierwszej pomocy w sytuacjach krytycznych, takie jak ratownicy medyczni.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z BFA korzystali również terapeuci, akupunkturzyści, terapeuci manualni, osteopaci czy fizjoterapeuci, pracujący w normalnych warunkach. BFA nastawiona jest na szybkość aplikacji i natychmiastowy efekt, co może być bardzo przydatne także w wymienionej tutaj praktyce terapeutycznej. Z BFA można skorzystać, aby przynieść szybką ulgę pacjentowi w nagłych atakach bólu, aby po ustabilizowaniu jego stanu, przejść do standardowo przewidzianych zabiegów.

Podsumowując, do udziału w szkoleniu BFA zachęcamy:
•paramedyków,
•sanitariuszy,
•personel wojskowy,
•ratowników medycznych,
•fizjoterapeutów,
•akupunkturzystów,
•terapeutów manualnych,
•osteopatów,
•chiropraktyków,
•pielęgniarki i pielęgniarzy.

W czym tkwi siła BFA?

Największą zaletą BFA jest natychmiastowa ulga w bólu. Po wkłuciu igieł ASP® w punkt pacjent może odczuć natychmiastową ulgę w bólu. Oprócz bólu mięśniowo-szkieletowego, BFA z powodzeniem leczy również wiele innych patologii niezwiązanych z bólem. “BFA jest wysoce skuteczna i znacznie łagodzi ostry lub przewlekły ból u około 80-85% pacjentów, niezależnie od przyczyny”, twierdzi dr Jeff Leggit, profesor i akupunkturzysta medyczny na Uniformed Services University of the Health Sciences w Bethesda w stanie Maryland. Profesor Leggit opisał to jako “nieocenione narzędzie”. Twierdzi on, że lekarze mogą stosować BFA szybko i bezpiecznie, a także że BFA nie niesie za sobą ryzyka związanego z koniecznością interwencji środkami farmaceutycznymi i praktycznie nie ma skutków ubocznych. Co ciekawe, dowodzone jest, że stosowanie BFA pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe i odurzające.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się BFA?

Protokoły przeciwbólowe Battlefield Acupuncture są wykorzystywane do szybkiego niwelowania bólu. Cieszą się dużą popularnością w jednostkach wojskowych, a także szpitalach, gdzie znalazły zastosowanie w krytycznych sytuacjach, kiedy dostęp do medykamentów jest ograniczony. Protokoły BFA opracowane zostały przez medyków wojskowych, którzy potrzebowali skutecznych technik sprawdzających się w trudnych warunkach. BFA (Battlefield Acupuncture) odnajduje zastosowanie w przypadkach takich jak:
– przewlekły ból bez wykorzystywania opioidów
– rozładowywanie lęku
– łagodzenia ostrych stanów bólowych
– łagodzenia objawów PTSD i wielu innych.

Aurikuloterapia

Aurikuloterapia to metoda leczenia polegająca na stymulacji wybranych punktów na uchu, w celu wywołania określone reakcji organizmu.
Aurikuloterapia została opracowana w latach 50. XX wieku, przez francuskiego lekarza – dr Paula Nogier’a. Od lat 90. aurikuloterapia jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia. Do pobudzania punktów stosuje się malutkie igły pół-permanentne lub urządzenia elektroniczne.
Aurikuloterapia pośrednio wywodzi się z tradycyjnej chińskiej akupunktury ucha, ale jest odrębną gałęzią medycyny, dużo bardziej zakorzenioną w medycynie zachodniej i zachodniej refleksologii. W związku z tym w zabiegach aurikuloterapii stymuluje się inne punkty, niż w tradycyjnej akupunkturze. Są to tak zwane punkty uszne Nogier’a.
Dr Nogier odkrył liczne powiązania pomiędzy określonymi punktami i obszarami na uchu, a całą resztą organizmu i jego narządów. Badając te powiązania stworzył mapę punktów ucha.
Dr Nogier większość życia poświęcił badaniu sposobów leczenia za pomocą punktów na uchu. Badając możliwości stymulacji elektrycznej punktów opisał tak zwane Częstotliwości Nogier’a. Są to częstotliwości elektryczne, najbliższe aktywności bioelektrycznej poszczególnych struktur ciała.

Igły ASP

Dedykowanym narzędziem do protokołów akupunkturowych BFA są igły uszne ASP marki Sedatelec®.
Igła ASP składa się z bazy i stożka/kolca, służącego do nakłucia. Igła umieszczona jest od razu w jednorazowym aplikatorze. To rozwiązanie sprawia, że aplikacja igły do punktu jest błyskawiczna, precyzyjna, a przy tym prosta dla terapeuty. Kształt igły usznej sprawia, że po nakłuciu może ona tkwić w punkcie przez kilka godzin lub nawet dni, przez cały ten czas stymulując punkt i cały organizm. Ponadto w podstawie każdego aplikatora umieszczony jest magnes, który pozwala dodatkowo stymulować punkt, poprzez zbliżanie magnesu do stalowej bazy igły delikatnie ją przyciągając.
W przypadku BFA kluczową cechą igieł ASP jest szybkość i łatwość ich aplikacji oraz to, że mocno trzymają się w punkcie. W warunkach polowych umożliwia to błyskawiczne zastosowanie igieł, bez konieczności dalszego nadzoru nad pacjentem czy troski o to, żeby igła nie wysunęła się z punktu lub nie zahaczyła o coś.
Francuska firma Sedatelec® będąca producentem igieł ASP opracował ten innowacyjny rodzaj igły we współpracy z dr Paulem Nogierem, który uznawany jest za ojca współczenej aurikuloterapii. Sedatelec® dba o najwyższy standard produkowanych igieł, co zapewnia ich trwałość i niezawodność oraz bezpieczeństwo dla pacjentów. Igły wykonane są ze stali, bez domieszek niklu i bez substancji pirogennych.

Dowiedz się więcej

Mimo, że tematyka protokołów przeciwbólowych BFA jest stosunkowa nowa to na jej temat powstało już kilka publikacji badających jej działanie i zastosowanie. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się:

„Pins in Your Ears: How Acupuncture Can Help Relieve Your Pain” – artykuł opowiada o tym, w jaki sposób za pomocą akupunktury ucha złagodzić odczuwany ból.
„Group Battlefield Acupuncture in Primary Care for Veterans with Pain” – artykuł mówi o tym, jak grupowo stosowana BFA pozwala pomóc weteranom zmagającym się z problemem bólu.
„Acupuncture and PTSD: ‘Come for the Needles, Stay for the Therapy’” – artykuł opowiada o tym, jak akupunktura może być skuteczna w terapii PTSD.

Po więcej publikacji odsyłamy na stronę prowadzącego szkolenie –
https://www.battlefieldacupuncture.net/research/